Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Intersticiální plicní nemoc
Přílohy:
Další případy
Izolovaná pozitivita a- SSA a fibrotizující NSIP
Dobrý den, vážené kolegium, prosím o názor. Aktuálně poprvé vyšetřuji 50letou ženu, odeslanou z TRN pro fibrotizující NSIP s pozitivitou autoprotilátek. V anamnéze námahová dušnost několik let, od loňska výrazná progrese, 12/2023 efekt na kortikoidy...
Léčba SLE po selhání ledvin
Dobrý den kolegové, jak nejlépe postupovat v léčbě SLE, pokud je aktivita i po terminálním renálním selhání? Jde o mladou pacientku s terminálním selháním ledvin dialyzovanou rok a půl, je zařazena do transplantačního programu pro kadaver, tedy termí...
Plicní fibróza u sklerodermie
Dobrý den, vážené kolegium, prosím o váš názor a doporučení dalšího postupu. 57letá pacientka se sklerodermií s pozitivitou a- Scl-70, anamnéza asi 3 roky, s již rozvinutou difúzní kožní sklerózou, ojedinělými digitálními ulceracemi a postižením jícn...
Reakce: 1
Dobrý den,
Poradit v tomto složitém případu touto formou je velmi obtížné. Snad jen několik okolností:
1) Plicní postižení může být sice jedinou prezentující formou systémového revmatického onemocnění, ale je to krajně neobvyklé. Kožní změny na rukou by bylo potřeba vidět, ale z popisu v textu dle jejich lokalizace ve dlaních neodpovídají ani sklerodermii ani prstům mechanika.
2) Anti-Th/To protilátky by měly ukazovat nukleolární (jadérkovou fluorescenci) při vyšetření ANA nepřímou imunofluorescencí. Tady nevím, jak to bylo. Obecně je anti-Th/To raritní protilátka, její přesnost detekce běžnými imunoeseji je nejasná (záleží také asi na výrobci použité soupravy); pokud chybí nukleolární fluorescence (jak asi vyplývá z poznámky o kompletně negativní imunologii), pak jde spíše o falešně pozitivní výsledek. Na druhou stranu anti-Th/To bývá asociována se sklerodermií a plicním postižením.
3) Jsou pozitivní ANA a antinukleosomální protilátky. Opět – jaký titr, typ fluorescence, hladina anti-nukleosomálních protilátek? Pokud jsou skutečně přítomny, pak zvyšují podezření na SLE.
4) Z hlediska léčby záleží na závažnosti a aktivitě postižení. Ze zprávy z plicního nejsem tohle moc schopen ohodnotit. Obecně máme nejlepší zkušenosti s cyklofosfamidem, nicméně vždy nutno vážit možný prospěch/riziko.
Osobně bych ještě jednou zopakoval imunologii v RÚ a raději po telefonickém probrání detailů.