Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Představujeme webový portál pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou
Řekněte o něm svým pacientům
Informujte své pacienty o existenci portálu www.bechterevovanemoc.cz, jehož odborným garantem je prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Web přináší kvalitní a odborně podložené informace pro nemocné s Bechtěrevovou chorobou. Cílem webu je rozptýlit mýty, jež kolem onemocnění panují, a soustředit na jednom místě všechny podstatné informace o ankylozující spondylitidě neboli Bechtěrevově chorobě.
Na webových stránkách pacienti najdou o tomto revmatickém onemocnění téměř vše, a to v podobě vědecky ověřených poznatků a ve srozumitelné formě.
Garantem portálu je prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc.
Webové stránky www.bechterevovanemoc.cz byly vytvořeny ve spolupráci s Revmatologickým ústavem v Praze a Českou revmatologickou společností ČLS JEP. Odborným garantem portálu je revmatolog a imunolog prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., vedoucí Vědeckovýzkumného centra Revmatologického ústavu. Jeho záštita nad projektem je zárukou přesných, kvalitních a podložených informací.
Portál nabízí především základní informace o ankylozující spondylitidě a všech jejích formách. Obsah je připraven v uživatelsky přívětivé podobě, je doplněn obrázky a někdy také názornými videoukázkami nebo vzdělávacími spoty. Web je uspořádán jednoduše tak, aby se čtenář rychle zorientoval, pochopil téma a další informace nemusel hledat jinde. Obsah je určen všem, kteří chtějí poznat podstatu onemocnění a možnosti léčby.
Základem je včasné rozpoznání příznaků
Bechtěrevova choroba je často diagnostikována se zpožděním, které může být velmi dlouhé, někdy i sedm až devět let. Důležité je rozpoznat příznaky a typické projevy včas a zahájit adekvátní léčbu. Portál je praktickým průvodcem nejen pro ty, kdo si od lékaře diagnózu onemocnění vyslechnou, ale také pro jejich rodinu a nejbližší. Snahou je vzdělat pacienty v tom, jaká omezení je čekají a co je možné udělat pro to, aby si život s tímto onemocněním ulehčili.
Web informuje o tom, jak nemoc vzniká, o jejích příčinách, rozšíření a formách. Jednotlivé rubriky přinášejí základní informace, popisují příznaky, vyšetření a obsahují test. Celá jedna část webu je věnována problematice léčby, a to jak farmakologické, tak nefarmakologické. Důležitou součástí webu jsou také instruktážní videa s ukázkou cvičení.
V sekci Život s nemocí se pacienti mohou dozvědět o nejrůznějších aspektech vyrovnávání se s chorobou. Najdou zde například video věnované ergoterapii, v němž Bc. Hana Šmucrová vysvětluje důležitost ergoterapie jako podstatné součásti nefarmakologické léčby.
Dále tato sekce přináší základní dietní doporučení, tipy pro zdravější životní styl, upozornění na nejčastější přidružená onemocnění a také praktické informace o pracovní a sociální problematice. Pacienti si přečtou o zvýšené ochraně bechtěreviků na trhu práce a možnostech pracovního uplatnění nebo o tom, jak zažádat o invalidní důchod. Prostor je věnován rovněž informacím o příspěvcích na pomůcky a péči pro zdravotně postižené a o průkazu osoby se zdravotním postižením, pokud se jich tyto kompenzace poskytované českým sociálním systémem týkají.
Řekněte svým pacientům s Bechtěrovovou nemocí o existenci portálu. Jde o cenný zdroj užitečných informací.
Zdroj: www.bechterevovanemoc.cz