Podcast s prof. MUDr. Jiřím Vencovským, DrSc.
Modifikace vlastností kosti vlivem terapie JAK 1/2 inhibitorem u pacientů s revmatoidní artritidou. Poslechněte si detaily studie a nejdůležitější závěry.
Náklady na biologickou léčbu pacientů s lupénkou přesáhly půl miliardy korun
Péče o 49 tisíc klientů s lupénkou stála VZP ČR jednu miliardu korun, přičemž více než polovina těchto nákladů (570 mil. Kč) byla vynaložena na biologickou léčbu nejtěžších případů. Tu vloni podstoupilo 2 562 pacientů. Analýzu vydává pojišťovna u příležitosti Světového dne lupénky, který připadá na 29. října.
Dle dat VZP ČR se s lupénkou v roce 2023 léčilo 49 385 jejích klientů. Počet pacientů trpících touto kožní nemocí se za poslední roky výrazně nemění, stoupají však náklady na jejich léčbu. Zatímco před 5 lety stála léčba lupénky 580,6 milionů korun, vloni to bylo 998 milionů korun, což představuje 72% nárůst. U těžkých forem, u nichž klasická terapie selhává, je efektivní právě biologická léčba, která je ale velmi nákladná.
V loňském roce podstoupilo biologickou léčbu lupénky 2 562 klientů VZP ČR, o 65 % víc, než před pěti lety (1 555). S rostoucím počtem pacientů s nejtěžší formou nemoci vrostly náklady.
Biologická léčba lupénky (VZP ČR)
Lupénka neboli psoriáza je jednou z nejčastějších kožních nemocí. Jedná se o zánětlivé neinfekční onemocnění. Převážně postihuje kůži, může však zasáhnout i nehty a klouby. Nejde ovšem výhradně o kožní chorobu, souviset s ní může celá řada dalších, často i velice vážných nemocí (diabetes, kardiovaskulární onemocnění, deprese, psoriatická artritida, hypertenze atd.).
Léčba lupénky
Lupénku nelze zcela vyléčit, díky správně nastavené léčbě však lze její příznaky zmírnit. Prvotním krokem je lokální léčba, která zahrnuje aplikaci mastí a roztoků s obsahem kortikosteroidů a dalších účinných látek. Tuto formu léčby využívá většina pacientů.
K léčbě psoriázy se také využívá fototerapie. Používá se samostatně nebo v kombinaci s lokální léčbou. Fototerapie je velmi účinnou léčbou lupénky, nicméně není vhodná pro všechny pacienty.
U středně těžkých a těžkých forem lupénky se používají léky, které tlumí zánětlivé procesy. Biologická terapie využívá látky podobné přirozeným molekulám produkovaným v lidském těle. Biologickou léčbu mohou podstoupit pouze ti pacienti, u nichž jiná léčba nebyla úspěšná, lupénka se projevuje minimálně na 10 % těla, nebo se vyskytuje na hůře léčitelných místech (např. ve vlasech, na chodidlech). Indikační kritéria k biologické léčbě stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Mgr. Viktorie Plívová
tisková mluvčí
Tisková zpráva ZDE