Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Hodnocení toxicity glukokortikoidů v revmatologické praxi: zaměřeno na index toxicity glukokortikoidů
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Glukokortikoidy (GK) mají stále významné místo ve farmakoterapii revmatických chorob včetně revmatoidní artritidy, polymyalgia rheumatica, obrovskobuněčné arteritidy, systémového lupus erythematodes, vaskulitid a dalších chorob pro jejich silné imunosupresivní a protizánětlivé účinky. Dlouhodobé užívání GK je však spojeno se širokým spektrem nežádoucích účinků, od mírných účinků, jako je akné, přibírání na váze a poruchy spánku/nálady, až po závažné stavy, jako je osteoporóza, infekce, diabetes a kardiovaskulární onemocnění.
Morbiditu související s glukokortikoidy posuzuje index toxicity glukokortikoidů (GTI), a to včetně měření BMD (bone mineral density), BMI (body mass index), glukózové tolerance, krevního tlaku, lipidů, steroidní myopatie, toxického poškození kůže, neuropsychiatrické toxicity a infekce. Vyšší GTI značí vyšší toxicitu glukokortikoidů. GTI obsahuje skóre Cumulative Worsening Score (CWS), které zachycuje kumulativní toxicitu v průběhu času, a skóre Aggregate Improvement Score (AIS), které zachycuje zlepšování a zhoršování toxicity v průběhu času.
Cílem této studie bylo prospektivně zhodnotit toxicitu související s GK v určitém časovém období pomocí GTI u heterogenní skupiny pacientů léčených GK pro revmatologická onemocnění a také identifikovat faktory, které interferují s GTI. Do studie bylo zařazeno 156 pacientů s artritidou, onemocněním pojivové tkáně a vaskulitidou, u nichž byla nově zahájena léčba GK (pacienti GK naivní) nebo byli stále na léčbě GK po dobu ≤ 2 let (pacienti se zkušenostmi s GK). GK naivní pacienti dostali ve 3. měsíci studie průměrnou dávku prednisolonu 2 142,5 mg a během celé doby studie 3 483,4 mg. Pulzní intravenózní methylprednisolon dostalo 25 % GK naivních pacientů; přibližně polovina z nich dostala celkovou dávku 3 000 mg během 3 dnů. Pacienti se zkušeností s GK již dříve užívali celkem 5 452,5 mg prednisolonu po dobu 14 měsíců (medián). V obou skupinách dále užívali pacienti nejčastěji methotrexát a hydroxychlorochin.
Tato studie jako první prospektivní studie hodnotila toxicitu GK pomocí GTI ve třech časových bodech v reálné klinické praxi a ve srovnání s podobnými studiemi zahrnovala větší počet pacientů. Její výsledky prokázaly, že vyšší skóre GTI bylo spojeno s vyššími kumulativními dávkami GK. Zajímavým zjištěním bylo, že GK naivní pacienti s vaskulitidou měli vyšší GTI než GK naivní pacienti s artritidou, což lze vysvětlit nutností podávání vyšších dávek GK při léčbě vaskulitidy.
GTI má schopnost detekovat výrazné rozdíly mezi různými skupinami pacientů při měření toxicity GK v každodenní praxi, a může proto být integrován do klinické praxe k detekci, monitorování a léčbě nežádoucích účinků souvisejících s glukokortikoidy. Z hlediska přesného bodování a také pohodlnějšího používání se doporučuje používat elektronickou verzi GTI.
Reference: Melda Bahap-Kara et al., Prospective assessment of glucocorticoid toxicity in rheumatology practice: a focus on the glucocorticoid toxicity index, Rheumatology, 2024;, keae288, https://doi.org/10.1093/rheumatology/keae288