Zjistěte, jak získat odbornou radu na diagnostiku a léčbu revmatických onemocnění.
Přes 260 dotazů už bylo zodpovězeno – přidejte se i Vy! 🎥 Více ZDE
Zmena biologickej liečby u pacientky s RA a chronickou hepatitídou B
Dobrý deň, ide o 61 ročnú pacientku so séropozit., antiCCP pozit. reumatoidnou artritídou št. II (dg. 2018). V liečbe v úvode csDMARDs a glukokortikoidy, pre vysokú aktivitu ochorenia (DAS28: 7,1) bola od 2/2024 zahájená liečba etanerceptom s výborným klinickým efektom, avšak pre opakovanú alergickú kožnú reakciu v mieste aplikácie (makulózny erytém cca 10 cm v priemere) etanercept ukončený v 6/2024, následne od 7/2024 zahájená liečba adalimumabom. Pri poslednej kontrole v 2/2025 DAS28: 5,19, polyartritídy drobných klbov rúk a zápastia.
Aktuálne v liečbe adalimumab á 14 dní s.c., diklofenak. Z komorbidít ešte DM 2.typu na diéte a PAD, artériová hypertenzia, astma bronchiale, stav po flebotrombóze v. poplitea l. dx. 2016, chronická hepatitída B v sledovaní hepatológa. Vzhľadom k diagnóze chronická hepatitída B (HBV DNA PCR negat.) a ostatným komorbiditám by ste ako upravili biologickú liečbu?
Skúsili by ste iný antiTNF preparát alebo switchovali na antiIL6 preparát, prípadne by ste zvolili iný postup? Pri liečbe etanerceptom ani adalimumabom nedošlo (zatiaľ) k reaktivácii hepatitídy B. Veľmi pekne ďakujem za Váš názor.
Další případy
Pancytopenie na MTX
77letá pacientka se seropozitivní RA IIb (aCCP pozitivní) na terapii metotrexatem 3-0-3 jednou za týden přichází na pravidelnou kontrolu do ambulance Subj.: průběžně změna stavu. T.č. je to horší, občas migrující bolest rámen, zápěstí, loketních klou...
Neutropenie komplikující léčbu DMARDs i léky centrovými
22letá pacientka s MCV pozitivní revmatoidní artritidou (RF, antiCCp negat., ANA negat) od 20 let věku. Léčba komplikována opakovanou neutropenií - netolerovala Plaquenil, methotrexate ani Sulfasalazuin, leflunomide s ohledem na možnou graviditu nein...
Nově diagnostikovaná RA + nově diagnostikové ILD
Dobrý den, pacient, muž, 63 let, artralgie a otoky kloubů od 09/2024, u nás diagnóza při první návštěvě 01/2025: seropozitivní revmatoidní artritida (anti-CCP+, anti-MCV+), pro incipiální kašel a auskultační krepitus odeslán k plicní diagnostice: dle...
Reakce: 2
Při neúčinnosti dvou TNFi bych jednoznačně doporučil lék s jiným mechanismem účinku. Pochopil jsem z uvedeného, že je na monoterapii bDMARD. Pokud v anamnéze nemá divertikulitidu, preferoval bych IL-6Ri , který má lepší účinnost v monoterapii a zároveň nižší riziko reaktivace HBV než TNFi. Dále bych ještě zvážil nasadit zpět MTX nebo jiný konvenční DMARD, pokud není k.i. V případě nemožnosti použít IL-6Ri bych pak do kombinace s MTX jako další v pořadí zvažoval abatacept.
Nejbezpečnější je asi změna léčby na tocilizumab. Z hlediska možného vzplanutí hepatitidy záleží jak je hepatitida aktivní - zda má HBsAg pozitivní. A také zda má pacientka anti-HBs. Pokud nemá anti-HBs, riziko aktivace hepatitidy je trochu větší. Větší riziko je při použití abataceptu a rituximabu. V úvahu stále také přichází jiný anti-TNF, protože etanercept měl efekt a musel se ukončit pro nežádoucí účinek, ne pro neefektivitu. V takovém případě bych asi dal certolizumab pegol. Ale první bych zkusil tocilizumab.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Páni profesori, ďakujem Vám veľmi pekne za promptnú odpoveď a cenné rady. Na základe Vašich vyjadrení som sa rozhodla pre biosimilár tocilizumabu. Ešte raz veľká vďaka.
Tazatel byl s doporučeními spokojenS pozdravom a prianím pekného dňa.