Podcast s prof. MUDr. Jiřím Vencovským, DrSc.
Modifikace vlastností kosti vlivem terapie JAK 1/2 inhibitorem u pacientů s revmatoidní artritidou. Poslechněte si detaily studie a nejdůležitější závěry.
Susp. polymyalgia rheumatica, jiná dg?
Dobrý den, ráda bych zkonzultovala jeden případ.
Pac. r. 1961, OA: art. hyperteze, osteoporsa. Od začátku září bolesti ramen, zejm. noční a klidové, výrazná ranní ztuhlost, v menší míře bolest a ztuhlost kolen a interm. i P ruky. Pro potíže se nemůže ráno obléct a fungovat, trvá dlouho to rozchodit/rozhýbat, omezená hybnost v ramenních kloubech. Medikuje denně NSA v plné dávce, i přesto v menší intenzitě potíže trvají. Laboratoně CRP 40, FW 50/h, RF v normě. V rámci onkoscreeeningu RTG S+P a UZ břicha bpn, gynekol. a mamograf.vyš. v srpnu v normě, před rokem kolonoskopie a GFS byla v normě. Na RTG ramen a kolen incip. artrosa, proběhlo ortoped. vyš. s výsledkem syndrom zmrzlého ramene bilat., synovitida kolen, gonartrosa, dop. NSA a fyzioterapie (UZ neproveden). Nyní v plánu další došetření: TSH, KM, aCCP, HLA B12, ELFO sera, moč na kultivaci, zubní vyš., ECHO srdce, serologie na borelie. Revmatologické vyšetření v plánu, termín ale nejdříve až za 2 měsíce. Zatím se mi to jeví jako PMR.
Můj dotaz, zda nasadit pacientce Prednison a s odstupem zkontrolovat zánětlivé markery a efekt terapie než budou ostatní výsledky? Doporučíte ev. další vyšetření? Velice děkuji.
Další případy
Chladný prst
Žena 52 let, bez chronických chorob či dlouhodobé medikace. Od léta 2023 cervikobrachialgie vlevo po zvedání břemene, na CT bez patologického korelátu - obstřiky, infuse, analgetika-spasmolytika, rehabilitace apod. s malým efektem. Od 08/2024 nově ve...
Pacient ročník 1992_nejasná diagnóza
Prosím o návrh dalšího postupu u pacienta. Vstupně 30.9. S: před 2 týdny hodně škrábalo v krku, pak kašel a hleny, bolesti hlavy, zůstal kašel - už přes týden, občas ráno a večer, odkašle jen málo, spíše suché, bolí při hlubším nádechu a narovnání se...
Vaskulitida?
Dobrý den, 23.09.2024 ....návštěva u 84leté pacientky: asi od 16.9. byla nemocná, příznaky infekce horních dých. cest. Ležela 3 dny, nyní je to dobré. Asi 17.9. si všimla rozsáhlejší sufuze na lat. straně PDK, 21.9. se udělaly drobnější tečky i na la...
Reakce: 2
Vzhledem k věku pacientky, charakteru obtíží a zvýšeným parametrům zánětu je zvažovaná diagnóza revmatické polymyalgie pravděpodobná. Toto onemocnění může být u asi 10% nemocných provázené obrovskobuněčnou arteritidou (GCA), proto je vždy třeba pátrat i po příznacích GCA (bolesti hlavy, klaudikace při žvýkání, poruchy zraku). Případnou GCA je třeba léčit okamžitě poměrně vysokými dávkami glukokortikoidů, protože může způsobit ireverzibilní ztrátu zraku.
Vyčkávat s nasazením léčby další dva měsíce není vhodné. Pokud nelze zajistit revmatologické vyšetření ihned (pro nemocnou z Prahy a okolí se můžete obrátit na Revmatologický ústav) a není přítomna GCA, je na místě nasadit glukokortikoidy. Typická je rychlá odpověď na léčbu (v rámci dnů). Léčba musí být poměrně dlouhodobá, je třeba dbát na monitorování a prevenci nežádoucích účinků. Současná doporučení EULAR pro léčbu revmatické polymyalgie jsou k dispozici na tomto odkazu: bitly.ws/uP5W.
Dobrý den, souhlasím s odpovědí pana primáře a dovolím si dvě poznámky k diagnóze.
Nápomocné může být ultrazvukové vyšetření, kde lze nalézt poměrně charakteristický obraz kolekce tekutiny v synoviálních burzách v okolí ramenních kloubů.
Dále při klinickém vyšetření je typický rozdíl rozsahu hybnosti při pasivním a aktivním pohybu, tak že při pasivním pohybu lze dosáhnout značně lepšího rozsahu.