Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Susp. polymyalgia rheumatica
Další případy
Osteoartrosis generalisata
Dobrý den, pro běžnou potřebu artralgii při osteoarthritis generalisata jsou běžně používány různé preparáty Brufenu. Asi 2 az 4 hodiny po spolknutí tablety, bolesti žaludku, v horším případě žaludeční vředy. Samozřejmě, že i v jiných indikacích. Při...
Susp. revmatická polymyalgie?
70letá žena, hypertenze, VAS Lp s iritací L5, sek.stenózy durálního vaku a omezení neuroforamin bilat. komb.etiologie, otoky DKK komb. flebolymfedém. Poslední 2 měsíce udává výrazné bolesti nohou omezující ji v pohybu, zatuhnutí kloubů, ráno ji dlouh...
Sjogrenův syndrom + opak. CRVO
Pacient, muž, ročník 1979, st.p. opak. okluzích centrální retinální vény - l.dx. 06/20, 06/22 CRVO l. sin. - opak laser, 03/23 poslední epizoda CRVO l.dx., trvá edém - st.p. 2. intraokul. aplikaci Eylea 10 + 11/23, porucha slzného filmu - dle biopsi...
Reakce: 3
Diagnóza polymyalgia revmatika (PR) přichází do úvahy, je to však vždy diagnóza per exclusionem. Každopádně si však stav vyžaduje podrobnější vyšetření z pohledu vyloučení malignity či bakteriální infekce. Všechny příznaků PR jsou velmi nespecifické a mohou se vyskytnou i řady jiných chorob. U této nemocné bych určitě před pokračováním v kortikoidech provedl dle možností kompletní interní vyšetření. Při neochotné reakci na kortikoidy v případě potvrzení polymyalgia revmatika je potřeba také vyloučit obrovskobuněčnou artritidu.
Z tohoto pohledu považuji pozitivitu IgG borreliových protilátek spíše za vedlejší nález, zde rozhodnou konfirmační testy a anamnéza.
Myslím, že při náhlé změně typu obtíží, doprovázené subfebriliemi a vysoce elevovaným CRP, je nutné na prvním místě vyloučit akutní infekční onemocnění. Polymyalgia rheumatica, jak píše prof. Horák, je onemocnění, které lze diagnostikovat po vyloučení jiné příčiny, tudíž infekce musí být vyloučena. Navíc zde, pokud to chápu dobře, je asymetricita obtíží, s výrazným objektivním nálezem jednostranným, což mluví proti PMR. Periatritida humerální je při diabetu častá, při špatně kompensované cukrovce je to nejpravděpodobnější vysvětlení jejích obtíží na ramenních kloubech.
Předpokladem správné diagnózy revmatické polymyalgie, jak je správně kolegy uvedeno, je vyloučení alternativních diagnóz, tedy hlavně infekce a nádorového onemocnění. Příznaky nemoci trvají dle popisu asi déle než šest týdnů a předpokládám, že se po možných fokusech pátralo a infekční onemocnění nebylo prokázáno. U staršího člověka bych směřoval pátrání k malignitě, kromě jiného bych myslel i na mnohočetný myelom, doplnil bych ELFO, Ca, rtg skeletu, atp.
Když se vrátíme k tomu, že budeme stále zvažovat revmatickou polymyalgii a budeme chtít hodnotit terapeutický test kortikoidu, po dvou dnech prednisonu 10 a 20 mg nelze ještě usuzovat na dostatečnou nebo nedostatečnou léčebnou odpověď.
Nebýt velmi vysokých reaktantů zánětu, příčina potíží by byla jednoduše vysvětlitelná – zejména tedy degenerativní a periartritické změny u diabetu, jak uvádí prof. Vencovský. Pozitivní hladiny IgG protilátek na borrelie považuji stejně jako prof. Horák za vedlejší nález.
Případ mi velmi připomíná jednu moji pacientku, která měla mnohem diskrétnější myalgické příznaky, které také nebyly zcela symetrické, dá se říci, že byla subjektivně téměř bez potíží a objektivní nález byl chudý, ale byla hospitalizována a extenzivně vyšetřována pro stovkovou sedimentaci a vysoké CRP. Ve finále měla na PET/CT prokázanou jednoznačnou obrovskobuněčnou arteriitidu, resp. izolovanou aortitidu, jak uvedl prof. Horák. Polymyalgické příznaky se u ní vyvíjely pozvolna, zejména pak s delším odstupem při detrakci kortikoterapie.
Budeme rádi za zpětnou informaci o případu.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Dobrý den, píši jak se případ 81leté pacientky s bolestmi v oblasti ramen, více vpravo a s v.s. periartritidou P kyčle vyvíjel...Potíže se vyskytly v době pandemie a pacientka neměla zájem na dalším dovyšetřování ať již v odobrné ambulanci , na zobrazovacích metodách či za hospitalizace.
Proto nebylo možné udělat vyšetření k vyloučení infekčních fokusů, či vyloučení tumoru při vysoké sedimentaci a CRP....v krku ji nebolelo, kašel neměla, poslechový nález na plicích nebyl, moč byla sterilní....předpokládala jsem revmatickou polymyalgii, kterou jsem v posledních asi 2-3 letech zažila u mých stejně starých pacientů dvou mužů...Proto jsem zkusila podávat týden Prednison 20 mg, došlo ke zlepšení klinickém i laboratorním .
Vstupní CRP bylo 151 mg/l , leukocyty [WBC] 9.0 10^9/l FW 70 /120 (RF 14,4, antiCCP neg. , celk. bílkovina v normě.
Po týdnu léčby konečně mohla chodit a hýbat PHK jen s malou bolestí.
po týdnu léčby LAB: CRP 16.4 mg/l , FW 52/98.
Konzultována místní revmatoložka, která doporučila snižovat dávku prednisonu po týdnu:
týden 15mg, týden 10 mg, týden 7,5mg, týden 2,5mg, pak přejít na Medrol 4 mg a dávat udržovací dávku 1/4tbl. denně, k tomu suplementace Ca a vit D, při kortikoidní léčbě podávat IPP. Tak jsem učinila.
14.05.2020 pacientka subj.: polepšuje se to, je šťastná, už doma fungje, rukou hýbe téměř bez bolesti.
LAboratoř za cca 3 týdny od posledních výsledků----18.05.2020 další pokles FW 21/52
nyní trochu vzestup CRP na 30,3, ale pacientka je se svým stavem spokojená, 21.5. bude snižovat dávku prednisonu na 2,5 mg/den..
Ostatní LAB.:
02269 K - draslík 4.6 mmol/l (3.5 - 5.2)
01431 Cl - chloridy 107 mmol/l (98 - 107)
01224 Ca - vápník 2.31 mmol/l (2.20 - 2.65)
02617 P - fosfor anorganický 1.37 mmol/l (0.87 - 1.45)
03077 Kyselina močová 286 µmol/l (142 - 389)
02380 Leukocyty [WBC] 8.2 10^9/l (4.0 - 10.0)