Stěhovavé bolesti velkých kloubů, subfebrilie.

29. 9. 2020 17:19

Dobrý den prosím o konsultaci mého pacienta,
Jedná se o muže 53 let.
v OA: 2007 přeléčen pro boreliosu, blíže nevím, jinak anman. 0
Nyní asi měsís stěhovavé bolesti kloubů, začalo to kyčelními klouby, dále kolena a ramena, žádný infekt nepředcházel,střevní obtíže neměl, jen je více unavený, ale nehubne a má stále subfebrilie kolem 37,3
U internisty si nechal nabral borelie s výsledkem hraniční IgG, IgM negativní doporučena kontrola za 3 týdny, CRP 16,, Ko bpn. Dále již s internistou neřešil.
Nyní asi po 10 dnech přichází ke mně - stále stěhovavé bolesti kloubů hlavně po ránu, koleno mírně prosáklé, bolest během dne" rozhýbe". Doplněna zákl. biochemie, kde vyšší 2-3x JT v celém spektru, KO+dif pouze monocytoza, Leu v normě CRP 33, jinak bpn.
Ještě doplňuji panel hepatitid, Toxopl., EBV, CMV, opět JT, KO+dif., FW a SONO břicha, RTG S+P v rámci zákl. vyšetření. Zatím nemám RTG kloubů. Výsledky zatím nemám k dispozici
Je možná souvislost s revmatologickou dg? Event. jaká vyšetření bych měla ještě doplnit?
Děkuji za odpověď.

Reakce: 2

Je popsána problematika muže středního věku, který dle popisu má stěhovavé bolesti kloubů, celkové příznaky (únavnost, subfebrilie) a kontinuálně vyšší CRP, které se dokonce zvyšuje. Dále vyšší jaterní testy.
Diferenciální diagnóza stavu je relativně široká a z údajů, které píšete není možné dále specifikovat. Měl bych samozřejmě podezření na revmatoidní artritidu (artralgie, vyšší CRP, ranní ztuhlost), nepopisujete ale zdali je přítomná objektivně artritida či pouze bolesti kloubů. Provedl bych imunologické vyšetření (revmatoidní faktory, antinukleární protilátky, anti CCP protilátky). Další možnou diagnózou jde dna. Jde o muže, postiženy spíše větší klouby, vyšší CRP, hepatopatie. Nutné provést vyšetření kyseliny močové a zpřesnit anamnézu. Další možnou diagnózou (ale per exclusione) by byla diagnóza polymyalgia rheumatica. Nutno myslet i na možnost paraneoplastické artritidy a v tomto smyslu provést vyšetření.

Diferenciální diagnóza je v tomto případě velmi široká (pan profesor Pavelka nastínil nejpravděpodobnější varianty). Klíčové je zde rozlišení mezi artralgií a artritidou. Pokud Vám to vlastní zkušenost nedovolí (nevím, jaká je Vaše odbornost), tak zkuste odeslat pacienta na sonografické vyš. kloubů, které dokáže celkem přehledně odlišit synovialitidu od otoku měkkých tkání a od výpotku. To by mohlo trochu situaci zpřehlednit.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 6. 10. 2020 15:53