Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Prioritizace revmatiků se nekoná?
Další případy
Nejasnosti v posuzování stupně postižení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na posuzování stupně postižení u AS vzhledem k lázním a posudkové činnosti (důchody). Pro jistou dg AS je sakroileitis II st bilat na RTG - t.zn. AS II st cl b pro lázně a pro posudkové řízení? A pokud se týká dalších...
Druhé stadium AS?
Pokud na rtg SI nejsou známky sakroileitidy ), ale na MRI ano, jedná se o druhé st. AS? A je to indikace pro komplexní lázeňskou léčbu? Děkuji.
Podezření na m.Bechtěrev
Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace,...
Reakce: 1
Revmatologická společnost jedná s Ministerstvem zdravotnictví o možné prioritizaci některých nemocných s revmatickými chorobami. Vnímáme to také tak, že se na revmatologii trochu pozapomnělo. Samozřejmě bychom chtěli, aby mohli být naočkováni všichni, skoro každý revmatik má mírně zvýšené riziko závažnějšího průběhu onemocnění COVID-19. Ale je nutné si uvědomit, že systém prioritního očkování byl vytvořen proto, aby pomohl chránit především mladší nemocné s velmi vysokým rizikem. V situaci, kdy přísun vakcín je stále ještě limitován to znamená, že každý, kdo dostane přednost, odsune jiného jedince na pozdější dobu. Obecně víme, že největším rizikovým faktorem je věk. V ČR stále čekají na očkovací látku desítky tisíc lidí přes 80 let a statisíce přes 70 let. Z morálního hlediska je tedy nutné skutečně pečlivě vybírat kandidáty na přednostní očkování na základě významně vyššího rizika závažného průběhu a úmrtí ve srovnání s ostatními, například se seniory.
V revmatologii jsou to podle našeho soudu nemocní se závažným orgánovým postižením na silné imunosupresivní léčbě. Tento postoj je podložen podklady z evropské databáze sledující průběh onemocnění COVID-19 u nemocných s revmatickými chorobami. Každý si může tyto údaje prostudovat, a když to udělá, tak např. zjistí, že vyšší riziko se naštěstí netýká většiny pacientů na biologické léčbě. Do prioritní skupiny jednoznačně patří nemocní, kteří mají z důvodů revmatického onemocnění orgánové poškození např. plic, ledvin, srdce atd., ti jsou však „pokryti“ při tzv. prioritizaci příslušnou specializací. Určitě existují další situace přinášející velmi vysoké riziko, které nejsou časté a nelze je tedy jednoduše zobecnit. Pro takové případy existuje systém očkování přes praktické lékaře, kteří mají možnost individuálního posouzení rizika a takového pacienta naočkovat. Vím, že ne všichni PL očkují a že čekají na vakcíny, nicméně mně a dalším kolegům a kolegyním se již takto podařilo nechat naočkovat řadu pacientů. Doufejme, že stávající nelehká situace se brzy vylepší a vakcinováni budou všichni, kdo si uvědomují, že je to jediná cesta, jak pandemii zvládnout.