Zimní revmatologické dny 2025: Přinášíme klíčové poznatky!
Letošní setkání v Českých Budějovicích přineslo zásadní novinky v léčbě revmatických onemocnění! Poslechněte si komentáře odborníků. Více ZDE.
Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.
Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace, nález kryoglobulinu, HLA-B27 negat. Pro nejistou chůzi vyšetřena na neurologii bez neurologického nálezu, odeslána k revmatologovi s podezřením na m.Bechtěrev. Užívala NSA diclofenac, pak na několik dní vysadila, ale bez léku potřebuje oporu-berle, bolestivý došlap na nohu, opět užívá diclofenac 1-2x denně. Revmatologem byla doporučena biologická léčba látkou upadacitinib s úvahou, že pokud lék zabere, jedná se o potvrzení dg Bechtěreva. Za tři týdny je v plánu kontrola v revmatolog. ambulanci plus MRi pánve.
Je riziko ireverzibilních změn v kloubu a bylo by vhodné zahájit užívání biologické léčby hned nebo je možné počkat do kontroly pouze s diclofenacem? Je vůbec biologická léčba výše uvedeným lékem v tomto případě indikovaná? Znamená průkaz kryoglobulinu potvrzení diagnózy revmatoidní nemoci či přimo m.Bechtěrev? Je šance, že zánět odezní jen s léčbou NSA bez biol léčby? Předem moc děkuji za odpověď!
Dobrý den, pacient KM 74 let PA: SD, RA: negat.,OA: 10 let léčen pro recid. fis, od 12/21 sinus bradykardie, ICHS dle SKG, hypertenzní ne- moc, dyslipidemie . FA: Tezeo HCT 80/25 1x1,Kapidin 10 2x1, Rambuza 1x1,Cordaron 1x1/2,Xarelto 20 1x1,Betaloc Z...
Dobrý den, jedná se o 70letého pacienta - hypertonik, dyslipidemie na ter., CHOPN, prediabetes, bez autimun. onem. v anam., v rámci odběrů zachyceno zvýšení glyk. Hb (43), dále udával úbytek na váze (5,5 kg za 6 měsíců), v lab. nově mírná anemie Hb 1...
Dobrý den, ráda bych se zeptala na posuzování stupně postižení u AS vzhledem k lázním a posudkové činnosti (důchody). Pro jistou dg AS je sakroileitis II st bilat na RTG - t.zn. AS II st cl b pro lázně a pro posudkové řízení? A pokud se týká dalších...
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu
Reakce: 2
Dobrý den, pro diagnostiku této pacientky je možné použít kritéria ASAS. Zásadní je posouzení sakroiliitidy na MRI, které by ale mělo jasně splňovat kritéria pro sakroiliitidu u SpA (kostní edém). Dále je nutné samozřejmě i dodělat RTG páteře. Z dalších nutných údajů je nutno zjisti zda má nemocná zánětlivý typ bolesti v dolních zádech (berlínská kritéria) a jaké je rozvíjení páteře (např. Schoberova distance). Nutno doplnit rodinnou anamnézu, dotaz na psoriázu a IBD, přítomnost periferní enetezitidy, daktilitidy nebo artritidy. Pro aktivitu je důležité CRP a hodnota ASDAS. hodnota těchto indexů je pak prahovou hodnotou pro biologickou léčbu (kritéria České revmatologické společnosti i indikační kritéria SÚKL). Na Vaši otázku zdali může zánět odeznít pouze po aplikaci NSA je těžké odpovědět, ale u části pacientů nikoliv.
Podle popisu případu má pacientka akutní sakroiliitidu. Jednou z příčin může být spondyloartritida, základním předpokladem pro použití klasifikačních kritérií ASAS pro axiální spondyloartritidu je trvání obtíží delší než 3 měsíce, což pacientka nesplňuje, ale to samozřejmě spondyloartritidu nevylučuje. Vzhledem k poměrně akutnímu průběhu, jednostrannému nálezu na MRI, negativitě HLA B27 je třeba zvažovat i jiné příčiny. Trauma, lokální injekční aplikace léčiva do postižené oblasti ani porod obtížím předpokládám nepředcházely, diferenciálně diagnosticky je třeba zvažovat infekce (kromě purulentní sakroiliitidy byla popsána i reaktivní sakroiliitida po chlamydiové infekci, často bývá sakroiliitida při brucelóze), krystaly indukovaná onemocnění a nádory. Jak uvádí Prof. Pavelka, pomoci může již podrobnější popis úvodního MRI nálezu, který by měl hodnotit zkušený radiolog.