Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » Pacientka se SLE a kožními projevy, které nereagují na běžnou léčbu

Pacientka se SLE a kožními projevy, které nereagují na běžnou léčbu

9. 6. 2020
Dobrý den, moje pacientka je 26letá žena se SLE (z kritérií ACR, které v minulosti splnila: motýlovitý erytém, fotosenzitivita, ANA+, anti-dsDNA+, artritida), jejímž hlavním problémem je především trvalá kožní aktivita – stále se tvoří poměrně rozsáhlá, zarudlá, mírně šupící ložiska v obličeji a dekoltu, přestože dodržuje pravidla fotoprotekce. Menším, ale trvajícím problémem je také difuzní alopecie, bez jizvení. Pacientka bohužel netoleruje hydroxychlorochin. Methotrexát i azathioprin byly bez většího efektu na kožní projevy, lokální kortikoidy (Advantan crm) mají jen parciální a dočasný efekt. Vyšší dávky glukokortikoidů vedly k částečnému zlepšení, ale pacientka si je nepřeje pro váhový přírůstek a cushingoidní habitus. Nyní bere pouze Prednison 10 mg/den, při pokusu o jeho snížení se kožní projevy šíří i na trup a končetiny. Jiné projevy SLE nyní nemá, laboratoř je až na pozitivitu anti-dsDNA v normě, včetně složek komplementu. Jaký by byl vhodný další postup?
Sdílet

Reakce: 2

Rezistentní kožní lupus je terapeutický problém. Osobně bych na prvním místě vyzkoušel mykofenolát mofetil, který má nějaké popisy účinnosti v jednotlivých případech nebo u skupiny nemocných v otevřené studii. Nutno žádat pojišťovnu přes paragraf 16.
Myslím, že byl popsán nějaký efekt na kůži u SLE i při použití leflunomidu, který nám někdy pomáhá i na kožní obtíže u dermatomyositidy (pravděpodobně je mechanizmus vzniku nemoci podobný přes indukci interferonů I. typu), ale existují i popisy indukce kožního lupusu s tímto lékem. V úvahu přichází také cyklofosfamid, ale nutno zvážit možný prospěch a riziko. Asi bych ho zvažoval na druhém místě. Belimumab (Benlysta) má v indikaci kožně-kloubní rezistentní SLE, pacient musí splňovat určitá kritéria aktivity, a léčba je jen v centru. U SLE se hodně používá rituximab, předpokládám, že by mohl mít efekt i na kožní složku. Opět je to centrová léčba.
Topicky by se dal zkusit tacrolimus (Protopic mast), ale použili jsme ho několikrát u dermatomyozitidy, celkem bez většího efektu. Pokud pacientka kouří, doporučil bych přestat, rezistentní kožní projevy se dávají také do této souvislosti .

K odpovědi pana profesora Vencovského bych jen ráda dodala, že vzhledem k věku a pravděpodobným reprodukčním plánům nemocné, není sice cyklofosfamid vhodný, ale z vlastních zkušeností vím, že dokud nebyl vyzkoušen a neselhal (ať z důvodů nežádoucích účinků nebo neúčinnosti), není zdravotní pojišťovna většinou ochotná Benlistu schválit, i když pacient/pacientka nemá jiné orgánové postižení. Právě pro gonadální toxicitu cyklofosfamidu a nepřítomnost závažných orgánových projevů považuji by Benlista byl vhodnou alternativou. Pokud by se musel podat cyklofosfamid, tak určitě v režimu Eurolupus, který je pro reprodukční orgány méně toxický (Housslau FA et al. Early response to immunosuppressive therapy predicts good renal outcome in SLE nephritis....Arthritis Rheum 2004;50:3934-40). Výborný je též článek Andreoli L. et al. EULAR recommendations for women´s health and the manegement of family planning, assisted reproduction, pregnancy and menopause in patients with SLE and/or APS Ann Rheum Dis 2017; 76:476-85

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 9. 6. 2020 09:53

Další případy

Revmatolog

Izolovaná pozitivita a- SSA a fibrotizující NSIP

Dobrý den, vážené kolegium, prosím o názor. Aktuálně poprvé vyšetřuji 50letou ženu, odeslanou z TRN pro fibrotizující NSIP s pozitivitou autoprotilátek. V anamnéze námahová dušnost několik let, od loňska výrazná progrese, 12/2023 efekt na kortikoidy...

2 1. 8. 2024 Číst více
Revmatolog

Léčba SLE po selhání ledvin

Dobrý den kolegové, jak nejlépe postupovat v léčbě SLE, pokud je aktivita i po terminálním renálním selhání? Jde o mladou pacientku s terminálním selháním ledvin dialyzovanou rok a půl, je zařazena do transplantačního programu pro kadaver, tedy termí...

2 14. 1. 2024 Číst více
Revmatolog

Plicní fibróza u sklerodermie

Dobrý den, vážené kolegium, prosím o váš názor a doporučení dalšího postupu. 57letá pacientka se sklerodermií s pozitivitou a- Scl-70, anamnéza asi 3 roky, s již rozvinutou difúzní kožní sklerózou, ojedinělými digitálními ulceracemi a postižením jícn...

1 3. 12. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.