Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Pacientka po CMP
Dobrý den, vážení kolegové, mám pacientku ročník 1979, která doposud zdravá, sportující, vegetariánka, zde byla u mě vyšetřována pro epizodu poruchy řeči a brnění rtů, následováno bolestí hlavy (1/24). Uzavřeno jako TIA, vs migrenozní aura, provedena ale MRI mozku, kde vícečetná malá ložiska charakteru nespecifické gliosy v paraventrikulární a subkortikální bílé hmotě F a P bilat. - nejspíše jde o chron. ischem. změny na podkladě mikroangiopatie, event. o změny pozánětlivé. Při stropu pravé postr. komory frontálně dochází i ke splývání ložisek a některá ze zde přítomných ložisek mají protáhlý tvar s dlouhou osou orientovanou kolmo k postranní komoře a mají tak vzhled demyelinizačních plak. V korelaci s anamnestickými a klinickými údaji jde ale spíše o změny postischemické než demyelinizační. Jinak přiměřený nález na MRI mozku a MRA mozkových tepen. EEG v normě. Provedena LP, kde normální nález, vyloučena zánětlivá etiologie ložisek, tudíž se pravděpodobně jedná o postischemické změny na podkladě mikroangiopatie. Pacientka si nadále stěžuje na stěhovavé bolesti kloubů, brnění aker DKK i HKK, noční pocení, zapomínání, vidění mlhavě či s vlnkami střídavě na obě oči. Laboratorně zvýšené IgM (4,0), jinak bez pozurohodností, hraničně poz protilátky IgM na borelie potvrzeny imunoblotem, IgG neg (5/24), v moku borelioza negativní. Přemýšlela jsem, zda by nemohlo jí o nějaký typ vaskulitidy a jak event pacientku diagnostikovat a zaléčit, děkuji.
Další případy
Oligoartritis k dif.dg.
Pacient MDF z Keni žijící v Česku 25 let, Věk 51 let..Pracuje s nýtovačkou ve výrobě klimatizací. PN od 1.3.24 u PL.RA negat OA: nikdy nestonal. FA sine.AA sine. NO: v 10/23po těžší práci bolesti pravého zápěstí.V 1/24 měl 4 týdny dovolenou-byl bez p...
Elevace CRP nejasné etiologie
Dobrý den, vážení kolegové, posílám případ mé pacientky: 79letá pacientka, diabetička na metforminu, s paroxysmální Fis, s autoimunitní thyreoditis, familiární hyperkalcémie, osteoporoza, anam tromboza v. politea, anxiozní syndrom. odeslnaná od PL pr...
Podezření na m.Bechtěrev
Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace,...
Reakce: 2
Určitě by měla být v tomto směru došetřena- zejména vyloučit systémový lupus, antifosfolipidový syndrom, případně vaskulitidu. Odběry mě měly zahrnovat: aPTT, INR, lupus antikoagulans, antikardiolipinové protilátky, protilátky proti B2glykoproteinu, ANA, ENA, C3, C4, anti dsDNA protilátky, ANCA protilátky, kryoglobulin. Potřebný je ovšem skríning i dalších možností- vyloučení formane ovale patens, paroxysmální fibrilace síní, trombus v levé předsíni, chlopenní vada, dyslipidemie, atd.
Naprosto souhlasím, infekce a malignita zatím prokázána nebyla, je proto třeba pátrat po četnější embolizační příčině, včetně uvedených vzácnějších systémových revmatických onemocnění. Případná velmi vzácná primární vaskulitida CNS se diagnostikuje obtížně, nemusí být pro vaskulitidu typické projevy systémové zánětu a MR nález mozku je často nespecifický. Ke zvážení je proto biopsie mozku. Setkal jsem se s podobným případem, kdy finální diagnózou byl nakonec CADASIL, proto bych doporučil také pátrání tímto směrem.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Prozatím jsem odebrala odběry dle doporučení kolegů a uvidíme dle výsledků, jaký bude další postup. Ideálně bych pak znovu výsledky zkonzultovala. Děkuji.
Tazatel byl s doporučeními spokojen