Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Nejasná diagnóza
Prosím o doporučení dalšího postupu v případě 64leté pacientky. Od r. 98 nejasné problémy jako únava, nevolnosti, brnění končetin. Vzhledem k zaměstnání v nemocnici jako zdrav. sestra byla provedena všechna možná vyšetření s celkem negativním výsledkem. V r. 2010 operace katarakty oboustranná, zahájení léčby seronegativní spondyloartritis forma DISH. Pouze rehabilitace a antirevmatika. V r. 2018 problémy se zažíváním, nadýmání až chvilkové poruchy pasáže, pocit neklidného břicha, občas nauzea během 4 let provedeny koloskopie 4x, CT enterografie a MR bez stenózy, opak sono břicha, nálezy uzavírány v.s. ev možnost Crohnovy choroby bez typického nálezu. Léčeno mesalazinem. Ataka s hospitalizací za celou dobu nebyla přítomná. V r. 2020 výsev urtiky s krvavou spodinou prakticky až nad pas, zejména na HK a Dk hodnocený jako alergie. Provedeno vyšetření alergologie a imunity s laboratorním výsledkem pozitivity pro vaskulitidy. Zahájena léčba kortikoidy /10 mg/denně Pred/. Nyní je stav setrvalý, bez významných atak. Gastro i revmatolog chtějí indikovat imunosupresiva. Je tato léčba v současné situaci adekvátní? Předem děkuji za Váš názor.
Doplnění 7.7.2022
Doplňuji informace k případu Nejasná diagnóza. Vkládám scan části revmatol. zprávy ze 4.7.2022, snad bude náhled na případ jasnější. Děkuji za vstřícnost.
Přílohy:
Další případy
Oligoartritis k dif.dg.
Pacient MDF z Keni žijící v Česku 25 let, Věk 51 let..Pracuje s nýtovačkou ve výrobě klimatizací. PN od 1.3.24 u PL.RA negat OA: nikdy nestonal. FA sine.AA sine. NO: v 10/23po těžší práci bolesti pravého zápěstí.V 1/24 měl 4 týdny dovolenou-byl bez p...
Elevace CRP nejasné etiologie
Dobrý den, vážení kolegové, posílám případ mé pacientky: 79letá pacientka, diabetička na metforminu, s paroxysmální Fis, s autoimunitní thyreoditis, familiární hyperkalcémie, osteoporoza, anam tromboza v. politea, anxiozní syndrom. odeslnaná od PL pr...
Pacientka po CMP
Dobrý den, vážení kolegové, mám pacientku ročník 1979, která doposud zdravá, sportující, vegetariánka, zde byla u mě vyšetřována pro epizodu poruchy řeči a brnění rtů, následováno bolestí hlavy (1/24). Uzavřeno jako TIA, vs migrenozní aura, provedena...
Reakce: 4
Dobrý den,
uvedená deskripce symptomů , objektivních nálezů a pomocných metod je bohužel nedostatečná, některé informace nejsou úplně konzistentní (DISH není forma SpA, není jasné, proč byly nasazen mesalazin, když nebyla prokázána Crohnova choroba), některé jsou neurčité ("laboratorní pozitivita pro vaskulitidy"), obrázek není kvalitní. Popis případu je bohužel nejasný a není tak možné se smysluplně vyjádřit k diagnóze či léčebnému postupu.
Souhlasím s doc. Závadou ohledně nedostatečných informací. Pokud je podezření na vaskulitidu, měla by mít biopsii z postiženého ložiska a je nutné konkretizovat, které laboratorní vyšetření naznačuje, že by mohlo jít o vaskulitidu.
Na položenou otázku lze dát jen obecnější odpověď - volba a intenzita imunosupresivní léčby autoimunitních zánětlivých revmatických onemocnění se řídí především povahou a závažností klinických projevů. U této pacientky především není jasná diagnóza, zvažuje se zřejmě primární (např. ANCA asociovaná ) nebo sekundární vaskulitida (např. v rámci SLE-like onemocnění). Co se týče klinických projevů, které by mohly být způsobeny aktivitou možné vaskulitidy či systémového on. pojiva, pacientka zřejmě měla v minulosti výsev purpury na DKK, dále výsev urtiky na trupu, snad postižení střeva a nespecifické systémové projevy + autoprotilátkovou aktivitu, která sama o sobě není důvodem k imunosupresi, pouze přispívá k diagnóze či prognóze. Urtika ale také mohla mít jinou (např. alergickou) příčinu, podobně některé další nepříliš dobře popsané symptomy mohou mít jinou samostatnou etiologii . Léčba tedy bude vedena empiricky, s cílem potlačit možnou zánětlivou aktivitu, předejít orgánovému postižení, zlepšit kvalitu života a nezpůsobit kolaterální škody (např. nežádoucími účinky glukokortikoidů atd.). Pacientka je nyní oligosymptomatická a je proto na místě pokus snížit a ideálně vysadit Prednison. Azathioprin (AZA) může mít steroid-šetřící efekt a napomoci udržení remise. Zda je AZA (či Prednsion) nyní opravdu nutný či potřebný je obtížné na základě popisu případu říci.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Názor dalšího odborníka je určitě přínosný, i když s ním nemusím třeba souhlasit. Proto je dobré slyšet více názorů a pak popřemýšlet o náhledu ostatních a často je možné i ledacos přehodnotit.
Tazatel byl s doporučeními spokojenV doplněných přílohách je uvedena vysoká pozitivita antinukleárních protilátek, s tím, že jde o anti-dsDNA protilátky, stanovené zřejmě 2 metodami (není jasné jakými), a má také v dokumentaci uvedenu přítomnost anti nRNP/Sm autoprotilátek. Tento imunologický nález by ve mně vyvolal velmi silné podezření na systémový lupus erythematodes a rozhodně bych se díval na další možné projevy tohoto onemocnění a řídil anamnézu tímto směrem. Pozitivita ANCA protilátek je s otazníkem. V případě, že byly stanovovány pomocí nepřímé imunofluorescence (tak jak asi naznačuje tučně vytištěný závěr ve zprávě), nelze tyto protilátky při vysoké pozitivitě ANP odlišit a jsou falešně pozitivní. Tato reakce by také vysvětlila i současnou pozitivitu (falešnou?) obou možných ANCA protilátek (c-ANCA a p-ANCA) , což je neobvyklý nález. Pokud byly ANCA dělány jinou metodou (např. Elisa) a jsou pozitivní, pak jde o vysoce raritní situaci souběhu anti-dsDNA, anti-myeloperoxidáza, anti-proteináza 3, a ještě anti-nRNP/Sm. Doporučoval bych zopakovat vyšetření autoprotilátek, případně v jiné laboratoři, zaměřit se na anamnézu SLE, a při trvajících klinických obtížích nejspíše přidat syntetické imunosupresivum.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Jsem velmi vděčná za názory odborníků a při rozvaze další léčby budu brát na zřetel i jejich náhled.
Tazatel byl s doporučeními spokojen