Zjistěte, jak získat odbornou radu na diagnostiku a léčbu revmatických onemocnění.
Přes 260 dotazů už bylo zodpovězeno – přidejte se i Vy! 🎥 Více ZDE
Myalgie nejasného původu
Dobrý den, ráda bych s Vámi konzultovala případ pacientky, 44 let, v rodinné anamnéze revmatoidní artritis u otce. Cca 3 měsíce popisuje bolesti svalů a svalových úponů (maximum bolesti na trupu, hýždích, přední stehenní svaly), nereagující na běžná analgetika a NSAR. Byla vyšetřena neurologem - bez klinického nálezu. V rámci odběrů před neurologickým vyšetřením pouze zvýšená hladina IL-6 83.2ng/l, jinak vše v normě, CRP 6mg/l, FW 13/h. Odeslána na revmatologické vyšetření, kde základní revmatologické parametry v normě ( ANA, ANCA, anti CCP, RF, sérologie borrelie, chlamydie), následně vyslovena dg. fibromyalgie. Neurologem nasazena Lyrica 50-0-50 mg bez výraznějšího zlepšení obtíží. Při kontrolních odběrech po 6 týdnech došlo k dalšímu zvýšení IL-6 na 116 ng/l, lehké zvýšení CRP 14mg/l.
Prosím o Váš názor, zda odpovídá tento laboratorní nález diagnóze fibromyalgie? Je třeba přikládat význam zvýšené hladině IL-6, eventuálně provést další vyšetření? Děkuji!
Další případy
Chronické bolesti zad
Pacient, žena, 37 let, v medikaci pouze citalopram a HAK. Téměř rok progredující bolesti zad. Bolest je v dolní části zad a v SI skloubeních, tlaková, tupá. Zpočátku bolest budila v noci okolo 3.-4. hodiny, ale stačilo "hodit nohy na jednu a na druho...
Suspekce na revmat.onemocnění s neg laboratoří
Pac muž 53 let dosud zcela zdravý 183 cm 82 kg: 6.1.25: 10 dnů únavový syndron, bolesti celého těla hlavně kloubů zimnice ne pocení ne kašel nemá, takže jako základ odběry a stran subj potíží zatím Melovis Závěr: Terapie: Předepsané léky: MELOXICAM T...
v.s. polymyalgie rheumatica
Dobrý den, potřebovala bych zkonzultovat pacienta ohledně dalšího postupu, možnosti revmatolog. vyšetření. Pacient J. J. ročník 1960. Cca 2 měsíce bolesti a ztuhlost pánevního a ramenního pletence, nemožnost zvednout paže nad horizontálu. Zvažuji dg...
Reakce: 2
Dobrý den, začala bych od konce: měření hladin IL-6 má význam u akutních až perakutních stavů, kde o hodiny předchází elevaci CRP a jiných zánětlivých markerů (užívá se především u susp. septických stavů a susp. pooperačních komplikacích). Pro hodnocení aktuální zánětlivé aktivity chronických revmatických onemocnění vystačí již zmíněný CRP, který ale nemusí být vždy zvýšený (např. u psoriatické artritidy).
Diagnóza fibromyalgie je ovšem především klinická a per exclusionem, které napomáhají negativní laboratorní nálezy. Předpokládám proto, že klinika a uvedená lab. vedly revmatologa k tomuto závěru. efekt léčby nenastupuje bohužel rychle a nemoc si vyžádá hlavně dlouhodobou kognitivní-behavioralní terapii, nejlépe v centrech pro léčbu psychosomatických poruch.
Nově zjištěna elevace CRP, zvláště v nevýrazné hladině 14 mg/l si vyžádá další sledování.
Důležité je v tomto případě ale, že pacientka má rodinnou anamnézu revmatoidní artritidy, což je údaj, který nelze opomenout, protože by se mohlo jednat o preklinický stadium revmatoidní artritidy tzv. klinicky suspektní artralgie (nejdéle rok trvající symptomy, bolesti metakarpofalangeálních kloubů, ranní ztuhlost trvající nejméně 60 min, ranní pesimum, pozitivní rodinná anamnéza u prvostupňových příbuzných, obtížné dovření pěstí a bolestivý příčný stisk metakarpofalangeálních nebo metatarzofalangeálních kloubů - skóre 3 a více z těchto 7 zakládají na diagnózu klinicky susp. artralgií). Pak by se nemocná měla periodicky kontrolovat pro možný budoucí vývoj do RA. Bolestivé svaly a úpony však do kritérií klinicky susp. artralgií nepatři.
Souhlasím s MUDr. Šedovou, s definitivní diagnózou fibvromyalgie bych byl opatrný. Může se opravdu jednat o prodromální fázi zánětlivého onemocnění. Naví myalgie a úponové bolesti mohou být následek i prodělané či probíhajícíého viorového onemocnění (serologické testy? )