Zimní revmatologické dny 2025: Přinášíme klíčové poznatky!
Letošní setkání v Českých Budějovicích přineslo zásadní novinky v léčbě revmatických onemocnění! Poslechněte si komentáře odborníků. Více ZDE.
Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na posuzování stupně postižení u AS vzhledem k lázním a posudkové činnosti (důchody). Pro jistou dg AS je sakroileitis II st bilat na RTG - t.zn. AS II st cl b pro lázně a pro posudkové řízení? A pokud se týká dalších...
Pokud na rtg SI nejsou známky sakroileitidy ), ale na MRI ano, jedná se o druhé st. AS? A je to indikace pro komplexní lázeňskou léčbu? Děkuji.
Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace,...
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu
Reakce: 2
Poskytnutá informace nedovoluje plnou odpověď, protože do úvahy musí vstupovat další faktory, především jiná imunosupresivní terapie a glukokortikoidy a jejich dávka. Ale i další okolnosti. Obecně se doporučuje pacientům na biologické léčbě a imunosupresivech (předpokládám, že alespoň Simponi je současně s MTX) pozastavit tuto léčbu po prokázání infekce SARS-CoV-2. Neplatí to pro preparáty inhibující účinek IL-6. Pro podání monoklonálních protilátek proti COVID jsou vydána kritéria. Pacienti, kteří jsou léčeni anti-TNF protilátkami obecně nemají zvýšené riziko horšího průběhu cOVID-19, spíše se ukazuje opak. Ve většině zpráv mají průběh o něco lepší. Z tohoto pohledu tedy kritéria nesplní. Modifikovat to ale můžou podstatným způsobem glukokortikoidy a asi i další imunosupresiva. U GK záleží také na dávce. U nekomplikovaného revmatického onemocnění, na běžné dávce MTX a anti-TNF, bez prednisonu, bych tuto léčbu pozastavil a monoklonální protilátky proti COVID neindikoval. Ale záleží na dalších faktorech, včetně věku, komorbidit, předchozího průběhu, komplikujících infekcí atd.
Souhlasím s názorem pana Profesora Vencovského. Pro úplnost přidávám odkaz na platná indikační pravidla pro podání monoklonálních protilátek (www.mzcr.cz/rozhodnuti-o-docasnem-povoleni-distribuce-vydeje-a-pouzivani-leciveho-pripravku-regn-cov2-pro-lecebne-pouziti-a-postexpozicni-profylaxi-nemecko/).