Zjistěte, jak získat odbornou radu na diagnostiku a léčbu revmatických onemocnění.
Přes 260 dotazů už bylo zodpovězeno – přidejte se i Vy! 🎥 Více ZDE
Extrémní hodnoty RF, aCCP
Vážené kolegium, prosím o konzultaci k případu muže 45let, bělocha.
OA: astma bronchiale nesledované, dlouhodobě bez výrazných projevů. Pollinoza verifikovaná alergologem. Hemoroidy. Uživatel konopí. FA: 0 Od listopadu 24 kloubní potíže Subj.: v noci náhlý nástup bolestí drobných kloubů P ruky, s otokem a zarudnutím. Bolest výrazná, omezuje stisk. Bez traumat. etiologie, zátěž v práci s motorovou pilou dlouhodobá, recentně vyšší. Obj. : II-IV MCP kloub PHK se zarudnutím, mírným otokem a palp bolestivostí. Snížená sval síla zejm pro bolest. Ostatní klouby bpn.
Zá: potíže imponují jako revmatické, krátká anamnéza, možný podíl provokace přetížením. almiral 75mg i.m. s kompletní úlevou na 1 den. LAB 23/11/24: CRP 8.5 (0.0 - 5.0), Revmatoidní faktor 325.6 >> (0.0 - 30.0), S_anti-CCP 498.4 >> (0 - 5), FW 33 (2-28), KO+diff v normě. RTG ruce: Fyziologický obraz skeletu rukou bez usurací, dekalcinace i zúžení štěrbin. Pro případnou počínající RA by mohl svědčit jen malý edém měkkých tkání 3. PIP kloubu vlevo. Pro nedostupnost revmatologické ambulance zahájena terapie klinicky a laboratorně suspektní revmatoidní artritidy kortikoidy, 14 dní Medrol 8mg /den, pěkný klin. efekt, po postupné redukci projevy relativně stabilizované na dávce 4mg/den. DMARD pacient t.č. neakceptuje zejm z důvodů osobního postoje.
T.č. přetrvává mírná hyperemie a otok na MTTP kl 5.prstce LDK a PIP 3. prstu LHK. LAB 3/1/25 KO+diff s mírným poklesem Hb ze 146 na 134 (výrazná enterorhagie krvácení, v plánu koloskopie, též k vyloučení ev IBD při susp autoimunitním procesu), RF 305,4, CRP 3,0, FW 18. ANA screen negativní.
Dosud jsem se nesetkal s tak vysokými hodnotami RF a aCCP a při jen minimálním zvýšení ostatních zánětlivých parametrů a oligoartikulárním postižení si vlastně nejsem diagnozou jist.
Prosím o radu stran diferenciální dg. Dále vzhledem k postoji pacienta prosím o úvahu stran terapeutického potenciálu omega 3 MK a vitaminu D. Obecná doporučení to zdůrazňují, ale specializované doporučené postupy zatím ne. Děkuji za Vaše názory.
Další případy
Reaktivní artritida?
Pacientka 37 let, v lednu prodělala influenzu typu B s lehkým průběhem. Nemoc nevyležela. Do dvou týdnů od uzdravení, začala bolest obou zevních kotníků při chůzi. Po ránu výrazná ztuhlost, obtížná chůze, výrazná bolest. Otok minimální, bez zarudnutí...
Chronické bolesti zad
Pacient, žena, 37 let, v medikaci pouze citalopram a HAK. Téměř rok progredující bolesti zad. Bolest je v dolní části zad a v SI skloubeních, tlaková, tupá. Zpočátku bolest budila v noci okolo 3.-4. hodiny, ale stačilo "hodit nohy na jednu a na druho...
Suspekce na revmat.onemocnění s neg laboratoří
Pac muž 53 let dosud zcela zdravý 183 cm 82 kg: 6.1.25: 10 dnů únavový syndron, bolesti celého těla hlavně kloubů zimnice ne pocení ne kašel nemá, takže jako základ odběry a stran subj potíží zatím Melovis Závěr: Terapie: Předepsané léky: MELOXICAM T...
Reakce: 2
S největší pravděpodobností se jedná o revmatoidní artritidu (RA), i když akutní nástup obtíží není zcela typický. Pozitivita protilátek (pokud se jedná o seropozitivní RA) obvykle typicky předchází rozvoji příznaků, nízká elevace CRP není překvapující, dokonce u asi 1/3 nemocných s časnou RA může být CRP v normě. Diagnostika a léčba RA patří do rukou revmatologa, léčba DMARD (nejspíše methotrexát), by měla být zahájena ihned po potvrzení diagnózy.
Souhlasím s názorem primáře Manna. Co se týká Vašeho dotazu ohledně omega3 MK a vitaminu D, můžete to pacientovi doporučit jako doplňek léčby. Ale jak píše kolega, po potvrzení diagnózy by měla být zahájena terapie chorobu modifikujícím lékem.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Děkuji za informace, pomohly mi přesvědčit pacienta k racionálnímu přístupu. Odpovědi byly věcné a rychlé a hlavně byly 2 a ve shodě, tedy dosti přesvědčivé.
Tazatel byl s doporučeními spokojen