Podcast s prof. MUDr. Jiřím Vencovským, DrSc.
Modifikace vlastností kosti vlivem terapie JAK 1/2 inhibitorem u pacientů s revmatoidní artritidou. Poslechněte si detaily studie a nejdůležitější závěry.
Enteropatická artritida, pozit. anticentromerových protilátek
Další případy
Nejasnosti v posuzování stupně postižení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na posuzování stupně postižení u AS vzhledem k lázním a posudkové činnosti (důchody). Pro jistou dg AS je sakroileitis II st bilat na RTG - t.zn. AS II st cl b pro lázně a pro posudkové řízení? A pokud se týká dalších...
Druhé stadium AS?
Pokud na rtg SI nejsou známky sakroileitidy ), ale na MRI ano, jedná se o druhé st. AS? A je to indikace pro komplexní lázeňskou léčbu? Děkuji.
Izolovaná pozitivita a- SSA a fibrotizující NSIP
Dobrý den, vážené kolegium, prosím o názor. Aktuálně poprvé vyšetřuji 50letou ženu, odeslanou z TRN pro fibrotizující NSIP s pozitivitou autoprotilátek. V anamnéze námahová dušnost několik let, od loňska výrazná progrese, 12/2023 efekt na kortikoidy...
Reakce: 3
ACA nejsou specifické pro jedno onemocnění. Najdou se u CREST sy, ale také u primární biliární cirhózy či Sjogrenova syndromu. Pro CREST v popisu případu nevidím žádnou podporu. V kontextu s Crohnovou nemocí bych asi zvažoval možnou přítomnost PBC. Jako první by bylo dobré znát, zda jsou přítomné antimitochondriální protilátky. Malou možností je také indukce autoprotilátek při léčbě salazopyrinem. Také by bylo dobré vědět, jakou to imunomodulační léčbu dostává, při pozitivitě ANA není většinou taková léčba doporučována. Z hlediska přítomnosti ACA bych se anti-TNF terapie nebál, asociace s vyvoláním symptomatického onemocnění je raritní a tedy nepravděpodobná. Asi by si takovou terapii zasloužila, formální otázkou ale je, na jakou diagnózu by takovou léčbu měla dostat a zda pro ni v současné době splňuje indikační kritéria SÚKL.
Pacientka zjevně splňuje diagnózou enteropatické spondyloartritidy nebo chceme-li spondyloartritidy asociované s IBD. Má periferní i axiální symptomatologii a podle klinického i rtg nálezu v podstatě odpovídá ankylozující spondylitidě. Pokud nemá floridní známky střevního zánětu nebo gastroenterolog prostě neindikuje biologickou léčbu, je možné toto učinit i z pozice revmatologa, ideálně infliximab. Protože má ale normální CRP, tak je nutné schválení revizního lékaře. Stran ACA protilátek souhlasím s prof. Vencovským.
Přestože mám od gastroenterologů zafixováno, že IBD není asociováno se zvýšeným výskytem fibromyalgie, při souběžných komplikacích bych se tomu vůbec nedivil a zvažoval bych i tuto alternativu. Poslal bych ji ještě na MRI SI kloubů. Pokud má setrvale periferní artritidy, nevyplývá mi to úplně z textu, lze ještě zvážit MTX nebo leflunomid, samozřejmě bez většího efektu na axiální příznaky, a to ať by byly podmíněny sakroiliitidou nebo fibromyalgií. Pokud by se na MRI potvrdila aktivní sakroiliitida, podpořilo by mě to v indikaci biologické léčby. Na druhé straně je třeba určité opatrnosti kvůli zvýšenému riziku infekčních komplikací.
Souhlasím s názory obou pánů profesorů.
Dodávám pouze to, že vzhledem k opakovaným infekčním komplikacím, bych zvolila protilátku proti TNF s co nejkratším poločasem.