Covid, Isoprinosin a revmatoidní artritida

9. 11. 2020 11:48

Dobrý den,
54 letá pacientka se seropozitivní, a- CCP pozitivní revmatoidní artritidou gr. IIIb, na dlouhodobé terapii Leflunomid 10 mg + Medrol 2 mg, (MTX netoleruje) , V půlce října 10 navýšeny kortikoidy pro relaps do té doby stabilizované RA - Medrol 8 mg pro diae. Jinak je po operaci a onkologické léčbě pro Ca prsu 2017-18, t.č. remise. Koncem října pacientka onemocněla koronavirem, má silné bolesti hlavy, kloubů, kašel a dušnost, zatím se léčí doma. Taktéž nemocnému manželovi PL předepsal Isoprinosin, který mu velmi pomohl. Pacientka a její PL vznáší dotaz, zda by pacientka Isoprinosin také mohla užívat. Děkuji

Reakce: 2

Isoprinosine je indikován k léčbě imunodeficitních stavů, zejména pak při poruchách buněčné imunity provázených protrahovanými nebo opakovanými virovými infekty. Nejsou zatím přesvědčivé důkazy o účinku isoprinosinu u SARSCoV-2, byť se u nás jako imunomodulans často doporučuje. Jeho indikací by mohla být lymfopenie často doprovázející covidovou infekci. Určitou ostražitost při podávání imunomodulancií u COVID-19 podporuje existence vzácného ale velmi závažného syndromu cytokinové bouře, který vzniká jako pozdnější komplikace infekce a o jehož rizikových faktorech toho zatím moc nevíme. Spornou otázkou zůstává také kombinace imunosupresiva a imunomodulans. Leflunomid lze určitě na několik dní přerušit, jeho efekt však přetrvává, jak tomu všeobecně bývá u sDMARds, dlouho. Abych to tedy uzavřel, není mnoho důkazů o tom, že by pacientce nasazení isoprinosinu pomohlo či že by byl isoprinosin účinný v kombinaci s dlouhodobě podávaným leflunomidem (a Medrolem).

prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.
prof. MUDr. Pavel Horák, CSc. 12. 11. 2020 13:15

Efekt isoprinosinu na COVID-19 nejsem schopen komentovat pro absenci jakýchkoli použitelných údajů. Preparát byl omezeně "zkoušen" někdy v 80. letech minulého století u nemocných s revmatoidní artritidou, bez viditelného pozitivního výsledku. V zásadě nebylo ale popsáno zhoršení RA.