Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Chronické svalové bolesti končetin se slabostí a fascikulacemi
Dobrý den, prosím kolegium o laskavou konzultaci.
Jedná se o 56letou pacientku, kuřačku. Od 2/2019 trpí slabostí HKK – paží, předloktí, a DKK – stehna a gluteální oblasti, s fascikulacemi v oblasti paží, stehen, lýtek. Při chůzi do schodů se přidržuje zábradlí, odpočívá při česání, je i prchavá bolestivost MCP s diskrétními otoky (dle pacientky), teploty 0, Raynaudův sy 0, erytém ve dlaních. 12/2020 prodělala STE pro chronickou lymfocytární thyreoiditidu. Kompletní imunologie provedena v RU 1/2021, dle dok. vylučuje myozitidu, 1/2021 celotělová MR se zaměřením na svaly negat., a potíže pacientky byly přičítány thyreopatii. EMG vyš. DKK negat. 12/2021, opakovaně vyloučena Addisonova choroba, pacientka užívá substituční terapii hormonů štítnice – sledována endokrinologem, dávka vyhovuje. 12/2021 prodělala bilat. atypickou bronchopneumonii, kontrolní HRCT 3/2022, jedna subpleurální mikronodularita jinak bpn. Dle dokumentace z jiného pracoviště cca 12/2020 zachycenyprotilátky asociované s myozitidou – ve spektru SAE1, Mi-2 beta, PMScl 100. V klinice pozvolná progrese slabosti končetin, více HKK, trvá zarudnutí ve dlaních a nově aker prstů, fascikulace svalů. 4/2022 Western Blot na myozitidy a sklerodermii negativní, ANA 1:80, ENA, dsDNA, RF, CCP, MCV vše negat., CK a myoglobin v normě. Od 5/2022 spíše empiricky podán kortikosteroid 7,5 mg – s částečným efektem, zmírněny fascikulace, slabost a myalgie, celkově se cítí lépe. 7/2022 EMG DKK negat., avšak již při minimální dávce kortikosteroidu. Sclerosis multiplex: MR mozku – nespecifický nález, neurotopický nález je v normě. V plánu ještě lumbální punkce k vyloučení sclerosis multiplex, na jejíž výsledky vyčkám.
Dotaz: Pacientka souhlasila s empirickým podáním menší dávky kortikosteroidu, po níž zlepšení slabostí, bolestí svalů a zmírnění fascikulací cca o 50 %. Je dle vašeho názoru vhodné po vyloučení sclerosis multiplex doplnit terapii o imunosupresivní léčbu, a pokud ano, tak jakou? Perspektivně se zdá, že nebude možné u pacientky detrahovat či vysadit kortikoterapii. O jako dg. se dle vašeho soudu může jednat? Dermatomyositis? Pozn.: Praktický lékař předepsal na léčbu hyperlipoproteinémie statiny 10 mg od 9/2022.
Považujete to v této situaci za vhodné?
Za vaši konzultaci velmi děkuji a zdravím.
Další případy
Oligoartritis k dif.dg.
Pacient MDF z Keni žijící v Česku 25 let, Věk 51 let..Pracuje s nýtovačkou ve výrobě klimatizací. PN od 1.3.24 u PL.RA negat OA: nikdy nestonal. FA sine.AA sine. NO: v 10/23po těžší práci bolesti pravého zápěstí.V 1/24 měl 4 týdny dovolenou-byl bez p...
Elevace CRP nejasné etiologie
Dobrý den, vážení kolegové, posílám případ mé pacientky: 79letá pacientka, diabetička na metforminu, s paroxysmální Fis, s autoimunitní thyreoditis, familiární hyperkalcémie, osteoporoza, anam tromboza v. politea, anxiozní syndrom. odeslnaná od PL pr...
Pacientka po CMP
Dobrý den, vážení kolegové, mám pacientku ročník 1979, která doposud zdravá, sportující, vegetariánka, zde byla u mě vyšetřována pro epizodu poruchy řeči a brnění rtů, následováno bolestí hlavy (1/24). Uzavřeno jako TIA, vs migrenozní aura, provedena...
Reakce: 2
Dle Vašeho popisu je podle mého názoru dg. idiopatické záněltivé myopatie málo pravděpodobná (negativní EMG, negativní MR, normální CK, myoglobin, negativní protilátky v referenční laboratoři RÚ). Diagnosticky bych pokračoval cestou vylučování RS či jiného neurodegenerativního či neurosvalového onemocnění, neuroboreliózy a také paraneoplastického syndromu. Indikaci hypolipiidemik bych pečlivě zvažoval dle stratifikace rizika aterosklerózy. Imunosupresiva bych nedoporučoval nasazovat naslepo bez diagnózy. Už tak je situace zkomplikovaná užíváním kortikoidů pro nejasnou diagnózu. Myozitické autoprotilátky bych zopakoval opět v referenční laboratořii, je pravda, že má lehce hraniční ANA protilátky, to by se určitě mělo monitorovat. Zvažovali jste svalovou biopsii? Odečet by měl provést velmi erudovaný patolog se zkušeností v diagnostice svalových chorob.
Souhlasím s názorem Prof. Horáka, že idiopatická zánětlivá myopatie (IZM) se podle popisu případu nejeví příliš pravděpodobná. Znepokojující je přítomnost fascikulací, které nepatří do obrazu IZM (ostatně ani RS) a které mohou být projevem řady, i závažných, neurologických onemocnění. Blíže viz: Ridzoň P. Benigní fascikulační syndrom. Neurol. praxi. 2022;23:133-136 (www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2022/02/07.pdf ).
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Velmi děkuji ..... u mé pacientky budu ještě více akcentovat neurol. došetření ... i když byla již opakovaně neurologicky došetřena. Obě odpovědi jsou pro mne přínosem. Zatím vyčkám na neurologické vyšetření, poté v.s. budu dlouhodobě pokračovat v th malou dávkou KS, která pacientce přináší nemalou úlevu /sníž. sval.bolestí a zlepšení svalové síly cca o 50%, vymizení fascikulací/... avšak s nasazením případné imunosuprese budu zdrženlivá. Pochopitelně budu monitorovat průběh onemocnění, při ev. zhoršení budu opakovat MR svalů a případně i svalovou biopsii.... osobně mám se sval. biopsií špatnou zkušenost ....většinou nespec. nebo nevýpovědní výsl. Velmi děkuji a zdravím.
Tazatel byl s doporučeními spokojen