Podcast s prof. MUDr. Jiřím Vencovským, DrSc.
Modifikace vlastností kosti vlivem terapie JAK 1/2 inhibitorem u pacientů s revmatoidní artritidou. Poslechněte si detaily studie a nejdůležitější závěry.
Bolesti ramen, zvýšené CRP
Další případy
Chladný prst
Žena 52 let, bez chronických chorob či dlouhodobé medikace. Od léta 2023 cervikobrachialgie vlevo po zvedání břemene, na CT bez patologického korelátu - obstřiky, infuse, analgetika-spasmolytika, rehabilitace apod. s malým efektem. Od 08/2024 nově ve...
Pacient ročník 1992_nejasná diagnóza
Prosím o návrh dalšího postupu u pacienta. Vstupně 30.9. S: před 2 týdny hodně škrábalo v krku, pak kašel a hleny, bolesti hlavy, zůstal kašel - už přes týden, občas ráno a večer, odkašle jen málo, spíše suché, bolí při hlubším nádechu a narovnání se...
Vaskulitida?
Dobrý den, 23.09.2024 ....návštěva u 84leté pacientky: asi od 16.9. byla nemocná, příznaky infekce horních dých. cest. Ležela 3 dny, nyní je to dobré. Asi 17.9. si všimla rozsáhlejší sufuze na lat. straně PDK, 21.9. se udělaly drobnější tečky i na la...
Reakce: 1
Je prezentován případ 80 letého polymorbidního pacienta s řadou komorbidit. V anamnéze je jistě důležitý údaj o gonartróze III. st., následné gonitidě a synovektomii a následné aplikaci antibiotik. Bohužel nejsou k dispozici žádné údaje ani o histologii synoviální membrány, ani kultivaci výpotku, či něčem, co by svědčilo o charakteru gonitidy nebo možné septické gonitidy.
Z dalšího popisu vyplývá, že by se opravdu mohlo jednat o revmatickou polymyalgii. Pro tuto diagnózu svědčí věk pacienta, klinický obraz, vysoké reaktanty akutní fáze a i nepřímo poměrně promptní efekt glukokortikoidů, i když byl především v oblasti poklesu reaktantů akutní fáze a zatím jen parciálně v oblasti kliniky.
V rámci diagnostiky PMR bych ještě doporučoval provést sonografii ramenních kloubů a event. MRI.
Diferenciální diagnostika polymyalgia rheumatica je však široká. U daného pacienta je nutné samozřejmě stále vylučovat, vzhledem k anamnéze, infekční etiologii onemocnění. Dále pak určitě imunologii k vyloučení revmatoidní artritidy či jiného revmatického onemocnění. Doporučoval bych také ještě oční vyšetření a vyloučení temporální arteritidy.
Co se týče terapie, doporučoval bych se držet Doporučení České revmatologické společnosti pro léčbu polymyalgia rheumatica a zvláště neuspěchat detrakci glukokortikoidů. Pokud by nebyl do 4-8 týdnů efekt, doporučil bych znovu zkontrolovat diagnózu a vyloučit jiné onemocnění. Terapeuticky se pak vrátit na dávku glukokortikoidů nejméně 20 mg denně. Pokud by nebyl dobrý efekt, bylo by možné považovat PMR za refrakterní a zkusit přidat metotrexát.