Zimní revmatologické dny 2025: Přinášíme klíčové poznatky!
Letošní setkání v Českých Budějovicích přineslo zásadní novinky v léčbě revmatických onemocnění! Poslechněte si komentáře odborníků. Více ZDE.
Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.
Dobrý den, obracím se s dotazem na možnosti terapie pacinetky s ankylosující spondylitis. Pacientka je ročník 1985, v dětství se léčila pro subluxaci kyčelních kloubů abdukční dlahou. Od puberty trpěla chronickými bolestmi dolní části zad a kyčlí. Původně přisuzováno vrozeným obtížím. Od roku 2019 sledována pro mírnou leukocytosu a vyšší zánětlivé parametry. 2020 na RTG LS oblasti a kyčlí popsána susp. sakroileitis. Následně i potvrzena pozitivita HLA-B27. Pacientku dispenzarizuje revmatologická ambulance Krajské nemocnice Liberec. Kontroly probíhají po půl roce bez intervencí. V současnosti je při prakticky každé kontrole mírně zvýšené CRP 10-25, bolesti mívá denně, ranní ztuhlost cca půl hodiny. Doporučení revmatologie je Nimesil při bolestech, bohužel se často objevuje gastrická intolerance NSA s bolestmi žaludku. Můj dotaz je: Co rozhoduje o nasazení ev. biologické terapie u takto mladé pacientky s relativně časným záchytem choroby? Děkuji.
Vážené kolegium, obracím se na Vás s prosbou o radu při diagnostice a následném směrování léčby. Jako praktická lékařka mám v péči mladého pacienta r. 92. Byl vyšetřen v ordinaci 03/2024 pro bolesti zad s max. v oblasti Th páteře, pro mírné zlepšení...
Dobrý den, chtěla bych poprosit o vyjádření k možnosti účinější terapie u našeho pacienta. 63letý muž s dg Bechtěrevova choroba, HLA - B27 pozit., pozit nález na SI při CT, v péči revmatologické amb. Opakovaně Iridocyklititis l. dx.2015, 201...
Žena 34 let, kuřačka, v rodinně bez revmatologických onemocnění v osobní anamnese subklinická hypotyreosa nyní kompenzovaná do eutyreosis PA: prodavačka Lidl 2 měsíce hlavně noční bolesti v dolní části zad, ranní ztuhlost do 30 minut mizí, bez j...
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu
Reakce: 2
Biologickou léčbu lze hradit ze prostředků plátců při splnění následujících podmínek
1. dg radiografické axiální spondyloartritidy (ankylozující spondylitia)
2. přítomnost závažných axiálních i periferních symptomů (hodnoceno indexy aktivity BASDAI 40mm výše, případně ASDAS) ,
3. zvýšené serologické markery zánětlivé aktivity (FW, CRP),
4. Nedosažení adekvátní terapeutické odpovědi konvenční léčbou (Selhání nejméně 2 nesteroidních antirevmatik).
Píše se o suspektní sakroileitidě, neměl by být problém ji prokázat jednoznačně. Při absenci RTG známek choroby lze využít MR. V případně rtg neprůkazných změn a přítomnost sakroileitidy dle MR současně s zvýšeným CRP lze využít biologickou léčbu v indikaci non radiografické formy axiální spondyloartritidy.
Tady platí následující úhradová kriteria
Léčba pacientů s diagnózou axiální spondylartritida bez rentgenového průkazu ankylozující spondylitidy, s vysokou aktivitou choroby (definovanou jako BASDAI více nebo rovno 40mm při dvou po sobě následujících vyšetřeních), kteří splňují následující kritéria: nález aktivní sakroiliitidy na MRI a zvýšené CRP nad dvojnásobek horní referenční meze testu dané laboratoře, u kterých selhala dosavadní léčba: nejméně dvě NSAIDs po dobu jednoho měsíce, lokální aplikace glukokortikoidů, sulfasalazin u forem s periferní artritidou.
Předpokládám, že revmatolog, který nemocnou sleduje, může posoudí dosažení kriterií a biologickou léčbu nasadit, jedná-li se o centrum, případně nemocnou referovat na spádového centra BL.
Z přiložené dokumentace není zcela jasné, zda pacientka skutečně splnila zobrazovací kritéria pro axiální spondyloartritidu -tj. AxSpA (zřejmě nebyla - na RTG nepopsána jednoznačná sakroileitida, na MR SIK zřejmě nebyl popsán edém kostní dřeně, uzurace, ani jiné typické zánětlivé změny), naopak jsou zmíněny i jiné možné zdroje bolesti dolních zad (porucha statiky páteře) a kyčlí (koxartroza, dysplazie kyčlí). Je tedy třeba potvrdit, zda jde skutečně o AxSpa a zda bolesti zad mají zánětlivý charakter. Pokud by pacientka měla potvrzenou dg. AxSpA, trvale zvýšené CRP a výrazné obtíže při intoleranci NSA, pak byla biologická léčba vhodná. Vzhledem k špatné toleranci NSA je zatím vhodné zkusit např. coxiby.