Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Jak postupovat v léčbě? Ptejte se špiček v oboru!
Jednoduše, anonymně, on-line. Stačí jen VLOŽIT DOTAZ.
MUDr. Liliana Šedová
Revmatologický ústav, Praha
Vystudovala jsem 1. lékařskou fakultu UK a pracovala jsem řadu let na interním oddělení Nemocnice sv. Alžběty v Praze. Revmatologií se zabývám od roku 1991, kdy jsem nastoupila jako sekundární lékařka do Revmatologického ústavu. V prvních letech jsem se věnovala nejen klinice, ale i výzkumné činnosti. Spolupracovala jsem na grantu GAČR a také jsem vedla několik grantů IGA. Na počátku své revmatologické kariéry jsem svůj odborný zájem upřela na časnou revmatoidní artritidu a později jsem se soustředila na artritidu psoriatickou a jako spoluautorka jsem se podílela na monografii o této chorobě.
Další oblastí mého zájmu jsou tzv. PROs (pacient reported outcomes). O těchto tématech pravidelně přednáším v pregraduálních i postgraduálních kurzech i na kongresech organizovaných Českou revmatologickou společností i Českou dermatologickou společností a také publikuji v odborných časopisech.
Od roku 2003 pracuji jako staniční lékařka 1. lůžkového oddělení Revmatologického ústavu.
K mým nejmilejším oceněním patří cena Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kterou jsem obdržela na Konferenci konané u příležitosti Evropského dne práv pacientů v roce 2011.
Od roku 2020 jsem čestnou členkou České revmatologické společnosti.
Co pro Vás znamená projekt REVMA-online.cz?
V Revmatologickém ústavu jsme každý částečně profilovaný v některé diagnóze či skupině diagnóz. Máme však to štěstí, že problematiku můžeme navzájem konzultovat. Tak snadnou možnost dosažení konzilia nebo druhého názoru nemá každý, a proto vnímám tuto platformu jako výborný krok, který naplňuje dlouhodobou potřebu spolupráce. O přínosu v době pandemie nemluvě.