Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Jak postupovat v léčbě? Ptejte se špiček v oboru!
Jednoduše, anonymně, on-line. Stačí jen VLOŽIT DOTAZ.
prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D.
Revmatologický ústav, Praha
V Revmatologickém ústavu působím od roku 2001 a věnuji se primárně diagnostice a léčbě zánětlivých revmatických onemocnění. Zvláště se zaobírám revmatoidní artritidou a spondyloartritidou, časnými, ale i obtížně léčitelnými fázemi nemoci a cílenou léčbou. V letech 2004–2005 jsem absolvoval roční studijní pobyt v Centru experimentální revmatologie na univerzitě v Curychu a rok poté jsem byl jmenován vedoucím Oddělení experimentální revmatologie při Revmatologickém ústavu. Atestaci z revmatologie jsem složil v roce 2008, později jsem obhájil habilitační práci a v roce 2014 jsem byl jmenován profesorem.
Jsem tajemníkem vědecké rady Revmatologického ústavu a od ledna 2022 předsedou České revmatologické společnosti ČLS JEP. Působím jako předseda akreditační komise MZ ČR pro obor specializačního vzdělávání v revmatologii. Byl jsem jmenován předsedou panelu Metabolické a endokrinní choroby AZV a jsem členem řady dalších komisí, např. vědecké rady Agentury pro zdravotnický výzkum ČR (AZV), koordinační rady doktorských studijních programů v biomedicíně a několika oborových rad postgraduálního studia. Jsem členem redakční rady a oponentem několika odborných časopisů. Podílím se na řešení několika výzkumných projektů a účastním se vedení postgraduálních a pregraduálních studentů. Práci ambulantního lékaře se věnuji čtyřikrát týdně.
Co pro Vás znamená projekt REVMA-online.cz?
Naštěstí pacienti obvykle stůňou učebnicově a diagnostika ani léčba nečiní větší potíže. V některých případech je ale diagnostika obtížná a léčba svízelná, za těchto okolností je další názor a pohled více odborníků přínosem.